Основні функції лісу та їхній вплив на життя людей

Щоб краще зрозуміти роль лісу у житті людини, функціонуванні екосистеми та соціально-економічної складової, слід знати і розрізняти основні функції лісу. Разом з держлісгоспами Львівщини ми виділили три основні та визначальні функції лісу.

Господарська функція

Це важлива складова лісового господарства в принципі, адже ліс забезпечує людей деревиною. Саме деревина як основний продукт лісу потрапляє на ринок і з неї виготовляють тисячі виробів. Меблі, будинки, столярні вироби, музичні інструменти, папір, плити, одноразовий екологічний посуд, вікна, двері, дитячі іграшки, різноманітні предмети побуту, декор і багато інших речей – все це люди мають завдяки деревині, котру дає ліс.

Деревина є унікальним матеріалом як з точки зору естетики, так і за екологічними та конструкційними властивостями. Дерев’яні меблі та інші предмети побуту довговічні, стильно та естетично виглядають. Деревина також дає гнучкість у формах та дизайні, тобто з неї можна виготовити найрізноманітніші речі. Деревина у побут також виконує і екологічну функцію, адже утримує вуглець у зв’язаному стані. Користуючись дерев’яними виробами, людина зменшуєте темпи глобального потепління та загалом зменшує свій негативний вплив на клімат, адже обираючи, до прикладу, дерев’яне вікно – людина не обирає пластикове, користуючись дерев’яними меблями – людина не використовує металевих чи пластикових меблів, зменшуючи на них попит, відтак і сприяючи зменшенню обсягів їхнього виробництва. Також варто згадати про деревину як альтернативне екологічне джерело тепла, дешевше за природній газ.

Лісівники у господарській функції лісу виконують провідну роль – роль господарів. Ліс як ресурс дає деревину, а діяльність лісівників сприяє тому, що деревина з’являється на ринку і далі перетворюється на блага для людей. До прикладу, у минулому році Бродівський лісгосп заготував 111 097 кубометрів деревини (сумарно від усіх видів рубок). З неї люди отримають меблі, папір, вікна, двері, книги, дрова та багато іншого.

Окрім деревини, ліс дає й інші продукти – ягоди та фрукти, гриби, лікарські рослини, м’ясо диких тварин, тощо. Це теж частина господарської функції лісу.

Екологічна функція

Екологічна функція лісу — це надзвичайно важлива складова екосистеми. Ліс комплексно впливає на довкілля, стабілізуючи чимало показників, зокрема, регулює циркуляцію води та повітря, рівень опадів, виділення кисню, температуру повітря, глобальний та мікроклімат, зв’язує вуглекислоту, запобігає ерозії ґрунтів, захищає дороги, має шумоізоляційну дію, очищує повітря тощо. Завдяки лісу покращуються умови для сільськогосподарської діяльності та зберігається біорізноманіття.

В окремих випадках можна говорити про екологію лісу як спосіб підтримувати здоров’я та навіть лікуватися. Саме через екологічну складову, біля лісу чи навіть безпосередньо у лісу часто будують лікарні, оздоровчі заклади, відпочинково-оздоровчі комплекси тощо. Екологічна система лісу позитивно впливає на здоров’я дихальних шляхів, нервову систему та здоров’я загалом.

У прес-службі Рава-Руського лісгоспу розповіли про унікальні властивості лісу: деякі лісові продукти можуть бути екологічним аналогом відомих ліків. Зокрема аспірину. «Кора деяких дерев має властивості зменшення температури, болю і запалень. Лихоманка, м’язові болі, остеоартрит, головний біль, менструальні спазми, артрит і запалення, включаючи бурсит, тендиніт, і травми на зразок розтягувань – все це можна вилікувати за допомогою порції натурального саліцину, отриманого з кори дерев тополі та верби», — розповіли у лісгоспі.

Соціальна функція

Складно переоцінити і соціальну функцію лісу. Адже ліс – це тисячі робочих місць. І не лише у лісовому господарстві, а й в похідних галузях – деревообробній, меблевій, целюлозній індустріях. Це зарплати, податки і розвиток підприємництва. В середньому по Україні – кожне п’яте підприємство – це підприємство лісового сектора. У лісистих регіонах таких підприємств ще більше. До прикладу, у Львівській області їх близько 30%. Йдеться про власне лісогосподарські підприємства, деревообробні цехи, столярні майстерні, підприємства паперово-целюлозного виробництва, лісопильні та багато інших. Всі вони працевлаштовують людей, сплачують податки та розвивають підприємництво.

До прикладу, лише у деревообробних цехах підприємств Львівського обласного управління лісового та мисливського господарства працює 497 людей. У 2018 році у них середньомісячна зарплата була 10763 грн, і порівняно з 2017 роком вона зросла на 2715 грн.

За повідомленням Держлісагентства, у 2018 році підприємства лісової галузі сплатили до бюджету 4,8 млрд грн податків, зборів та обов’язкових платежів, що на 906 млн грн або 23% більше, ніж у 2017 році. Окрім податків, підприємства минулоріч сплатили 1,4 млдр грн єдиного соціального внеску.

Також у соціальному аспекті ліс створює сприятливе середовище для відпочинку людей. Походи, пікніки, різноманітні спортивні, освітні та навчальні заходи і багато іншого люди отримують завдяки соціальній функції лісу. Набирає популярності ще одна тенденція проведення часу у лісі – корпоративні, сімейні чи просто дружні спільні роботи на користь лісу. Наприклад, у Жовківському лісгоспі нам розповіли, що деякі компанії вже традиційно кілька років поспіль самостійно зголошуються у період посадки лісу, щоб допомогти з цим лісівникам. Кажуть, що також з кожним роком більшає кількість окремих свідомих людей, які хочуть садити чи доглядати ліс, долучаються цілими сім’ями, дружніми компаніями чи просто приходять індивідуально.

З фінансової точки зору оцінити екологічну чи соціальну функції лісу неможливо. Господарська ж оцінюється вартістю деревини, якою лісівники забезпечують суспільство, і частково вартістю іншої лісової продукції. Важливо зазначити, що повноцінно ці функції можуть працювати завдяки сталому господарюванню. Адже заготівля деревини передбачає нові насадження; контроль санітарного стану лісів забезпечує повноцінне виконання екологічної функції; лісова інфраструктура – це можливість розвитку туризму та оздоровчо-лікувального напряму. Тільки завдяки тому, що лісівники зберігають та примножують функції лісу, люди отримують деревину і можуть користуватися іншими лісовими благами.

https://druzilisu.lviv.ua/a/f9af07140678/osnovni-funktsiyi-lisu-ta-yikhnij-vplyv-na-zhyttja-ljudej?fbclid=IwAR1Ix67Tkrygd6ahYTLaHGM4XKR-wdofpAGArspZVKA1_InYZvLfnCzfCqA

Оставьте комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован.